Panika bankowa Co to takiego?

Załóżmy, że usłyszałeś właśnie w mediach informację, iż bank, w którym ulokowałeś swoje środki, ma problemy finansowe. Ta informacja wzbudziła w Tobie ogromny lęk – co zrozumiałe – przed utratą własnych oszczędności.

Wyobraź sobie, że podobną wiadomość odebrali inni klienci banku. Oni także się przestraszyli. Jak myślisz, jaka będzie wasza reakcja?

Z dużym prawdopodobieństwem zarówno Ty, jak i inni klienci banku zrobicie tak zwany run na bank – czyli ruszycie do placówek w celu natychmiastowej wypłaty depozytów.

Skutkiem paniki bankowej będzie to, że bank w rzeczywistości stanie się niewypłacalny. Dlaczego?

Niespodzianka Publikujemy ranking kont osobistych

Rezerwa cząstkowa

Pewnie słyszałeś o czymś takim jak system rezerwy cząstkowej. To system, który daje bankom prawo do zachowania w formie depozytu jedynie części środków swoich klientów.

Resztę pieniędzy banki mogą pożyczać w formie kredytu innym klientom. W ten właśnie sposób banki są w stanie zwielokrotniać każdą zdeponowaną w nich złotówkę – dochodzi do kreacji pieniądza.

Załóżmy, że w danym okresie stopa rezerwy obowiązkowej wynosi 5%. Oznacza to, że od każdych zdeponowanych w banku 100 PLN bank musi zachować w formie depozytu 5 PLN – w systemie rezerwy pełnej musiałby zachować pełną kwotę depozytu, czyli 100 PLN.

Powiedzmy, że bank ma 100 klientów i każdy z nich złożył w banku taki sam depozyt w wysokości 100 PLN.

W systemie rezerwy pełnej bank musiałby posiadać depozyt równy 10000 PLN, natomiast w systemie rezerwy cząstkowej, gdzie stopa rezerwy obowiązkowej wynosi 5%, będzie to 500 PLN.

Realnie bank byłby więc w stanie wypłacić w tym samym czasie pełny depozyt jedynie pięciu swoim klientom.

Psychologia tłumu

Powstawanie zjawiska paniki bankowej jest mocno oparte na mechanizmach psychologicznych.

Im większe zaufanie klientów w stosunku do danego banku, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że wszyscy oni rzucą się w tym samym czasie do biegu w celu wypłaty pieniędzy.

Pojęcie wyjaśniliśmy z pomocą:
1. Wikipedia, Panika bankowa, 27 marca 2020, https://pl.wikipedia.org/wiki/Panika_bankowa, dostęp: 27 sierpnia 2020.

Staraliśmy się, by tekst był poprawny pod względem merytorycznym i językowym.
Jeżeli znalazłeś błąd, napisz do nas: [email protected].
Dziękujemy, że przeczytałeś objaśnienie tego pojęcia!