Loading...

Jaki bank wybrać Czyli jak wybrać dla siebie najlepsze konto osobiste i na co warto zwracać uwagę przy wyborze konta

Na wstępie wyjaśnimy, jaki jest cel niniejszego artykułu. Właściwie to powinniśmy napisać, jakie są cele, ponieważ w sumie są trzy.

Cel numer jeden: artykuł ma wspomóc czytelnika w przejściu przez niełatwy proces decyzyjny wyboru konta. Wskażemy, jaką pracę domową warto odrobić przed podjęciem decyzji.

Na polskim rynku istnieje wiele banków komercyjnych, które oferują jeszcze więcej produktów. Faktem jest, że każdy z nich ma w ofercie produkt nazywany kontem osobistym, ale faktem jest również, że produkty oferowane przez banki różnią się od siebie, co utrudnia podjęcie właściwej decyzji.

Drugim celem artykułu jest próba zmniejszenia ewentualnego lęku czytelnika przed otwarciem konta bankowego online – z tym rozprawimy się od razu!

Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy czytelnicy mogą obawiać się otwarcia konta bankowego przez internet. Nie są przekonani czy sobie poradzą lub, czy aby na pewno otwieranie konta bankowego przez internet jest bezpieczne. Tymczasem to wszystko jest proste i bezpieczne!

Oczywiście zawsze znajdzie się osoba – lub nawet grupa osób – która stwierdzi, że zakładanie konta przez internet jest trudne i niebezpieczne. Może to wynikać z jej osobistych negatywnych przeszłych doświadczeń. By złagodzić dramatyczne wyobrażenie, porównamy teraz otwarcie konta osobistego przez internet do… Jazdy samochodem.

Zgodzisz się, że jazda samochodem zrewolucjonizowała sposób przemieszczania się człowieka z jednego miejsca w drugie? Trudno się z tym nie zgodzić. A czy można napisać, że jazda samochodem jest niebezpieczna?

Pewnie można. Na drodze ginie każdego dnia wiele osób. Czy to oznacza, że powinniśmy całkowicie zaprzestać korzystania ze środka lokomocji, jakim jest samochód? Naszym zdaniem niekoniecznie.

W ruchu drogowym istnieją zasady bezpieczeństwa, do których trzeba się stosować, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia wypadku.

Zasady bezpieczeństwa istnieją również w internecie i do nich także należy się stosować podczas zakładania konta osobistego przez internet. Trzymając się zasad, nie powinno stać się nic złego.

Uważamy, że korzyści płynące z założenia konta bankowego przez internet znacznie przewyższają mogące wystąpić niedogodności, czy istniejące w teorii potencjalne niebezpieczeństwo.

Cel numer dwa mamy z głowy!

Ostatnim, trzecim celem jest stworzenie w internecie przestrzeni, która będzie regularnie aktualizowana i w której zawsze znajdziesz informację, jakie trzy rachunki zwyciężyły w publikowanym przez nas rankingu kont osobistych.

Tyle tytułem wstępu. Gotów na fascynującą lekturę?

Polska bankowym rajem – który bank jest najlepszy?

Nasze rozważania rozpoczniemy od pochylenia się nad instytucjami oferującymi klientom konta bankowe – mamy na myśli banki komercyjne.

Banki to instytucje finansowe mające za zadanie ułatwiać ogółowi społeczeństwa zarządzanie finansami osobistymi. Tak, jak przeciętny obywatel nie może otworzyć sobie rachunku w banku centralnym, tak może to swobodnie uczynić w banku komercyjnym.

Wiele osób ma pewnie sporo do zarzucenia bankom, a swoje uwagi chętnie by z siebie hucznie wyrzucili przy pierwszej lepszej nadarzającej się ku temu okazji. Mimo tego trzeba przyznać, że bez założonego w banku konta osobistego prowadzenie udanego życia finansowego mogłoby się okazać niemożliwe.

Istnieje coś takiego, jak pieniądz fizyczny, ale istnieje również pieniądz elektroniczny – w postaci zapisów cyfrowych. Świat coraz częściej i coraz chętniej płaci cyfrowym zamiennikiem pieniądza fizycznego. Dlaczego?

Odpowiedź jest banalnie prosta. Wygoda!

Ciach! Przykładasz kartę do terminala i znikasz. Nie musisz czekać na wydanie reszty i Twój portfel jest o wiele lżejszy.

Poza tym nie musisz prowadzić w notatniku zapisów wszystkich zrealizowanych transakcji – ani tym bardziej zbierać paragonów! Historię transakcji z danego miesiąca możesz podejrzeć z poziomu ekranu telefonu komórkowego – dzięki bankowości internetowej, do której zalogujesz się przy pomocy aplikacji mobilnej banku.

Korzyści związanych z posiadaniem rachunku osobistego jest znacznie więcej, ale… Wróćmy do banków.

W Polsce mamy ich sporo. Każdy z nich oferuje różne produkty. Przeglądając oferty rachunków osobistych, od nadmiaru informacji można dostać zawrotu głowy. A swoją drogą, kto ma dzisiaj czas na to, by czytać tabele opłat i prowizji stworzone przez instytucje finansowe?

Gdyby na polskim rynku istniał jeden bank, ten artykuł nie miałby żadnego sensu, bo gdy się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma. Kiedy jednak banków jest kilka, konsument chce podjąć idealną z punktu widzenia własnych potrzeb decyzję i wybrać najlepsze konto bankowe.

Oczywiście nie odpowiemy Ci teraz jednoznacznie na pytanie, jaki bank wybrać.

Rozumiemy i szanujemy, że to pytanie może pojawiać się szczególnie w kontekście bezpieczeństwa.

Konsumenci mają prawo się obawiać, czy instytucja finansowa, którą zamierzają wybrać, nie ogłosi przypadkiem za jakiś czas upadłości, w wyniku czego ich środki przepadną na zawsze. Czy ten czarny scenariusz może się ziścić?

Istnieje taka możliwość, ale istnieją również mechanizmy, które starają się chronić banki – i konsumentów – przed bankructwem.

Po pierwsze, bank komercyjny to instytucja, która podlega pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. Sprawia to, że tego typu biznes można zaliczyć do tych z grupy o wysokim progu wejścia.

Po drugie, mamy w Polsce coś takiego, jak Bankowy Fundusz Gwarancyjny – czyli gwarancję bankową do 100 tysięcy euro.

Fundusz ten gwarantuje klientom banków komercyjnych zwrot depozytów do kwoty 100 tysięcy euro w przypadku, gdyby dana instytucja finansowa okazała się niewypłacalna i ogłosiła upadłość. Co zrobić, gdy ma się na przechowanie znacznie więcej pieniędzy?

Racjonalnym rozwiązaniem prowadzącym do zmniejszenia ryzyka utracenia depozytu wydaje się ulokowanie pieniędzy w dwóch lub kilku różnych bankach.

Przy wyborze banku oczywiście ważne jest, jak w świadomości klienta widnieje marka danego banku komercyjnego, jego historia, obecny poziom stabilności finansowej i wizja przyszłości. Czasami jednak banki cieszą się podobną reputacją i wydają się łudząco do siebie podobne. Poza tym nie każdy dysponuje wiedzą, narzędziami i czasem, by badać różnice między polskimi bankami komercyjnymi.

Wybacz, że nie przedstawimy jednoznacznej opinii, jaki bank wybrać.

Tekst ma zachęcić czytelnika do wykreowania w sobie podstawowych kompetencji ułatwiających porównywanie produktów finansowych, a nie banków, jako instytucji.

Niespodzianka Publikujemy ranking kont osobistych

Naprawdę ważna decyzja – jakie konto bankowe wybrać?

Tym sposobem zbliżyliśmy się płynnie do sedna, czyli do czegoś, co będziemy nazywać w artykule procesem decyzyjnym.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wybrać najlepsze konto osobiste, najpierw musisz się dowiedzieć, czego potrzebujesz i na czym Ci zależy.

Spójrz. Jednej osobie może zależeć na tym, by konto było bezpłatne i zadowoli ją otwarcie podstawowego rachunku płatniczego.

Inna osoba natomiast będzie się rozglądała za bogato wyposażonym rachunkiem typu premium, a opłaty za konto będą miały dla niej znaczenie drugorzędne.

Pamiętaj, że różne konta osobiste mogą być nakierowane na różne profile klienta.

Jeden bank zaoferuje Ci najwyższej jakości wsparcie obsługi klienta w czasie rzeczywistym i super aplikację mobilną banku, w której zrobisz praktycznie wszystko.

W drugim natomiast jakość powyżej wymienionych usług będzie odbiegać od oczekiwań, ale… Bank może zaskoczyć Cię pozytywnie czymś innym, a przy tym oferowanym za darmo!

Wybór konta bankowego to nie tyle kwestia gustu, ile kwestia indywidualnych potrzeb. Jeżeli chcesz podjąć świadomą decyzję, radzimy, byś przed jej podjęciem odpowiedział sobie na bardzo ważne pytanie, które brzmi: jakiego konta bankowego potrzebuję?

Odpowiedź wcale nie musi być jedna.

Może szukasz konta, którego otwarcie daje dostęp do atrakcyjnie wyglądającej oferty związanej z obsługą walut obcych? Może chciałbyś wypłacać pieniądze ze wszystkich bankomatów w Polsce za darmo? A może jedno i drugie? Czytelniku, jakie są Twoje potrzeby?

Pisaliśmy już o tym w rozwijanym artykule edukacyjnym – zachęcamy do jego przeczytania – ale napiszemy teraz jeszcze raz.

Na samym początku procesu decyzyjnego zalecamy, abyś rozpisał sobie na kartce cechy konta osobistego, jakie chciałbyś posiadać. Wypisz wszystkie rzeczy, które pojawią się w Twojej głowie.

Kiedy już będziesz miał pełną listę życzeń i podejmiesz konkretne działania w zgodzie z tą listą, z dużo mniejszym prawdopodobieństwem wybierzesz konto, z którego nie będziesz zadowolony.

Zwracaj uwagę na opłaty i szukaj darmowego konta bankowego

Być może mylimy się, ale uważamy, że przy wyborze konta większość klientów kieruje się wysokością opłat za konto osobiste.

Opłaty są ekstremalnie istotne! No bo po co płacić za jakąś usługę, jeżeli nie musimy tego robić, ponieważ inny bank oferuje konto, które w podobnym stopniu spełnia nasze potrzeby i robi to za darmo?

Osoba przedsiębiorcza przy wyborze produktu finansowego zawsze zwróci uwagę na to, o ile będzie on regularnie uszczuplał jej portfel. W tym miejscu możemy postawić pytanie: czy istnieje coś takiego jak konto bankowe za darmo?

Wciąż istnieją konta, w których większość kluczowych z punktu widzenia użytkownika usług jest darmowych – i właśnie to lubimy w polskiej bankowości. Czy to się może zmienić?

Oczywiście. Banki komercyjne to przedsiębiorstwa, spółki akcyjne, które nastawione są na osiąganie zysku. Tak, jak właściciel piekarni może podnieść cenę bułek, tak banki mogą zmienić cenniki kont osobistych.

Bezpłatne konto bankowe nie jest na razie rzadkością na polskim rynku usług finansowych. Poza tym pamiętaj, że banki mają obowiązek zapewnić klientom dostęp do czegoś, co nazywa się podstawowym rachunkiem płatniczym. Jego prowadzenie i wykonywanie podstawowych operacji – w określonej ilości – jest bezwarunkowo bezpłatne.

Gorąco zachęcamy, żebyś zwracał uwagę na opłaty za konto osobiste i szukał darmowego – albo chociaż najtańszego – konta bankowego!

Możesz samodzielnie zapoznawać się z cennikami publikowanymi przez banki i porównywać je ze sobą lub korzystać z gotowych rankingów kont osobistych, w których ich twórcy publikują zazwyczaj informacje odnoszące się do opłat za poszczególne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe.

Przyszedł czas na krótkie podsumowanie treści zawartej w tej części artykułu.

Po pierwsze, coś takiego jak konto bankowe za 0 PLN naprawdę istnieje.

Po drugie, szukaj konta osobistego bez opłat lub takiego, które najlepiej spełni Twoje potrzeby i zrobi to po najniższej cenie.

Konto bankowe online – czy można założyć konto bankowe przez internet?

No pewnie, że można! Jak założyć konto w banku przez internet?

Zaczniemy od tego, że otwarcie konta bankowego przez internet jest banalnie proste. Wysłanie wniosku o otwarcie produktu, na który się zdecydowałeś zajmie Ci raptem kilka minut.

Widzimy dla Ciebie dwa rozwiązania.

Metodą numer jeden, którą proponujemy, jest wejście na stronę ulubionego rankingu kont osobistych i kliknięcie linku prowadzącego do strony produktu, o jaki zamierzasz zawnioskować.

Drugą opcją jest po prostu wejście bezpośrednio na stronę banku, odnalezienie produktu, który Cię interesuje, przejście na jego landing page i wypełnienie formularza wniosku.

Główną korzyścią płynącą z użycia metody numer jeden jest to, że zostaniesz przekierowany bezpośrednio do strony konkretnego produktu bankowego i nie będziesz musiał przeszukiwać głównej strony banku. Jakie są kluczowe korzyści wynikające z otwarcia konta bez wychodzenia z domu?

Chyba najistotniejsze jest, że oszczędzasz czas i pieniądze.

Czas, bo nie musisz rezerwować sobie w ciągu dnia okienka, by wybrać się do oddziału banku. Swoją drogą, nawet gdybyś chciał to zrobić, to ile miałoby niby trwać to okienko? Przecież nigdy nie wiesz, czy nie trafisz przypadkiem na kolejkę w oddziale lub korek na drodze do banku – albo jedno i drugie.

Pieniądze, bo nie musisz angażować swoich zasobów finansowych. Przykład?

Jeżeli najbliższy oddział banku znajduje się kilkanaście kilometrów od Twojego domu, prawdopodobnie będziesz musiał tam jakoś dojechać, a paliwo kosztuje.

Być może należysz do osób, które mimo wszystko cenią sobie wizytę w oddziale. W porządku, nie ma w tym nic złego. Miej jednak świadomość, że konto osobiste możesz dzisiaj otworzyć znacznie szybciej i taniej!

Zawarcie umowy – załóż konto w banku bez wychodzenia z domu

Już wiesz, że otwarcie konta osobistego z domu to żaden problem.

Wśród zainteresowanych mogą pojawić się jednak pytania związane z procesem zawarcia umowy o prowadzenie rachunku osobistego lub weryfikacji tożsamości osoby otwierającej konto. Przecież bank to poważna instytucja finansowa, która wymaga od nas podpisania odpowiednich dokumentów prawda?

Oczywiście, że realizacja pewnych formalności jest wymagana, ale… Bank nie wymaga od Ciebie, żebyś za wszelką cenę pojawiał się w oddziale.

Gdyby banki umożliwiały klientom otwarcie konta osobistego przez internet, ale jednocześnie wymagałyby od nich, by zjawiali się w oddziale w celu dopełnienia formalności, to proces zakładania konta online byłby trochę bezsensu. Po co wypełniać wniosek online, jeżeli i tak trzeba pojawić się w oddziale! Jakie więc masz opcje?

Istnieją dwie możliwości.

Pierwsza to taka, że odwiedza Cię kurier. Metoda ta jest wygodniejsza od wizyty w oddziale, ale istnieje jeszcze wygodniejsza opcja. Można otworzyć konto bankowe przez internet bez kuriera! Jak to możliwe?

Banki mają sposoby na to, by sfinalizować otwarcie rachunku. Jednym z nich jest na przykład wykonanie przez wnioskodawcę przelewu na minimalną kwotę – z rachunku prowadzonego w innym banku – na nowo otwarte konto.

Coś, co kiedyś było raczej nie do pomyślenia, stało się codziennością.

Potrzebna wiedza? Przejdź do słownika finansowego

Usługi dodatkowe – czy można otworzyć konto bez karty debetowej?

Konto osobiste to centrum służące do zarządzania finansami.

Banki oferują wiele usług dodatkowych – czasami darmowych, innym razem warunkowo darmowych, a czasami ekstra płatnych.

Podstawowym narzędziem płatniczym przy koncie osobistym jest karta debetowa – nie myl karty debetowej z kartą kredytową. Utrzymanie karty może być płatne lub bezpłatne. Zazwyczaj można uniknąć opłaty za kartę po spełnieniu konkretnych warunków ustalonych przez bank. Przykład?

Bank może sobie zastrzec, że jeżeli chcesz ominąć opłatę za kartę debetową, powinieneś w danym okresie rozliczeniowym zrealizować płatności bezgotówkowe na minimalną kwotę 300 PLN. W przeciwnym razie pobierze od Ciebie kwotę 10 PLN za utrzymanie karty w danym okresie rozliczeniowym. Czy to uczciwe?

Nie zamierzamy oceniać tego w kategoriach moralnych. Weź pod uwagę, że lepiej jest, jak istnieje możliwość ominięcia opłaty, niż całkowity brak takowej możliwości. Tym bardziej, jeżeli zamierzamy aktywnie korzystać z otwartego przez siebie rachunku i doskonale wiemy, że bez trudu spełnimy warunek banku. Czy można otworzyć konto bez karty?

Banki nie mnożą problemów dla klientów, którzy z różnych względów nie potrzebują karty debetowej.

Pamiętaj jednak, że zakładając rachunek osobisty, nowi klienci banku mają często opcję skorzystania z atrakcyjnych promocji bankowych, a by wygrać nagrodę, także trzeba spełnić konkretne wymagania – jednym z nich może być otwarcie konta osobistego wraz z kartą debetową.

Teraz nieco szerzej o zagadnieniu, jakim są promocje bankowe!

Słyszałeś kiedyś o czymś takim jak promocje bankowe?

Banki doskonale zdają sobie sprawę co my, konsumenci lubimy najbardziej – odbierać super nagrody!

Promocje bankowe to inicjatywy – lub też akcje – organizowane przez banki. Ich celem jest oczywiście przyciągnięcie do banku całkowicie nowych klientów.

Trzeba przyznać, że to kuszące z punktu widzenia klienta inicjatywy i summa summarum korzystają na tym obie strony. Chyba zgodzisz się, że miło jest otrzymać 200 PLN premii za otwarcie konta, które i tak zamierzało się otworzyć w danym banku?

Żeby nie było tak kolorowo, otwarcie konta osobistego z aktualną promocją bankową wcale nie oznacza, że na pewno otrzymamy nagrodę. Dlaczego?

Ponieważ banki określają, co trzeba zrobić po otwarciu konta, aby ją otrzymać.

Wszystkie warunki promocyjne wypisane są w regulaminie promocji. To dokument, z którym koniecznie powinieneś się zapoznać, zanim staniesz się uczestnikiem promocji bankowej.

Jeżeli to uczynisz i przygotujesz się pod względem strategicznym do realizacji wszystkich warunków promocyjnych, z dużym prawdopodobieństwem ominie Cię przykre rozczarowanie związane z brakiem prawa do odbioru premii – lub innej nagrody – z powodu niezrealizowania któregoś z warunków wypisanych w regulaminie promocji.

Promocja bankowa to niezły bonus do otwartego w banku konta osobistego. Nie pomijaj więc w procesie decyzyjnym informacji o aktualnych promocjach bankowych. Dobrym źródłem tych informacji są publikowane w internecie i na bieżąco aktualizowane rankingi kont osobistych.

Już wiesz, jakie konto wybrać?

Czy po przeczytaniu powyższego tekstu wiesz, jakiego konta bankowego potrzebujesz? Jesteś na początku procesu decyzyjnego? A może masz już na celowniku konkretny produkt i szukasz jedynie ostatecznego potwierdzenia słuszności swojej decyzji?

Mamy nadzieję, że artykuł chociaż trochę rozświetlił, jak prezentuje się sytuacja na polskim rynku kont osobistych oraz wskazał, na co warto zwracać uwagę przy wyborze konta osobistego.

Na wstępie wymieniliśmy główne cele, jakie powinien realizować artykuł. Pamiętasz?

Nie martw się, pamiętamy o trzecim, którego jeszcze nie spełniliśmy – lista trzech zwycięskich kont!

Być może wiesz – a jeżeli nie wiesz, to teraz się dowiesz – że publikujemy ranking kont osobistych.

Na trzech pierwszych pozycjach rankingu są konta osobiste, które najlepiej spełniły przyjęte przez nas kryteria, natomiast za trójką medalistów znajdziesz pozostałe rachunki bankowe, które także poddaliśmy analizie.

Tworząc ranking, bierzemy pod uwagę głównie opłaty i aktywne promocje bankowe.

Zwycięzcy rankingu kont osobistych – grudzień 2020

No dobrze, przyszedł czas, żebyś poznał trójkę medalistów!

#1 Getin Bank – Konto Proste Zasady
#2 mBank – eKonto osobiste
#3 Citi Handlowy – CitiKonto

Powyższe linki mogą kierować do kont w wersji podstawowej.

Jeżeli chcesz poznać szczegółowe informacje na temat opłat i aktualnie trwających promocji, przejdź teraz na stronę główną z rankingiem kont osobistych.